Dwór w Tomaszowicach
1996

Z tej decyzji najbardziej uradowany był konserwator zabytków, ale równie zadowoleni byli przedstawiciele lokalnej władzy. Był rok 1996. Ziyad Raoof, prawnik, pochodzący z Kurdystanu Irackiego, zobaczył zdewastowany zespół dworsko-parkowy w Tomaszowicach i zrozumiał, co będzie celem jego działań przez kolejnych kilka lat. Od samego początku wierzył, że to miejscem podniesie z ruiny i przywróci świetność temu wyjątkowemu dworowi, w którym bywał m.in. Oskar Kolberg (1814-1890), twórca polskiej folklorystyki.

1372

Historia Dworu w Tomaszowicach jest ściśle związana z miejscowością Tomaszowice, która powstała w XIII wieku w gminie Wielka Wieś (4 km od dzisiejszych granic Krakowa) i była własnością rycerską wymienioną po raz pierwszy w 1372 roku. Przez wiele wieków dwór był w rękach różnych rodzin, by ostatecznie w 1844 roku majątek został przejęty przez Romana Konopkę (1813 -1891), prawnika, który był znakomitym administratorem Tomaszowic. Ostatnim przedwojennym właścicielem dworu był Ludwik Bogusz. Po II wojnie światowej wieś wraz z zabudową dworską została przejęta przez Skarb Państwa. Był to najgorszy okres dla tego miejsca, ponieważ zdewastowano nie tylko budynki, ale także piękny ogród, pochodzący według zapisków z 1847 roku.

1998

Dlatego też dla lokalnych władz i konserwatora zabytków pojawienie się kolejnego prawnika Ziyada Raoofa budziło ogromną nadzieję na przywrócenie temu miejscu historycznego wyglądu. Przez kilka lat dwór został poddawany gruntownym pracom konserwatorskim i odzyskał swój klasycystyczny wygląd. Dużo pracy włożono także by przywrócić piękno zabytkowemu parkowi.


2000

Obecnie, od 2000 roku na terenie Dworu w Tomaszowicach w odnowionych zabudowaniach znajduje się hotel, restauracja Nowy Spichlerz, sale konferencyjne, sale bankietowe i wystawowe (budynek dworu zamieszkują właściciele). Natomiast historyczny park jest miejscem wielu plenerowych wydarzeń, w tym imprez artystycznych i biznesowych, a także jest to miejsce wielu rodzinnych uroczystości, pikników, bankietów i przyjęć na łonie natury.

Chcesz odkryć klimat tego miejsca
i poczuć jego historię?

Zorganizuj swoje wydarzenie w Dworze w Tomaszowicach. Czekamy na Ciebie.

Dwór w Tomaszowicach

Krakowska 68
32-085 Tomaszowice

© 2024
Dwór w Tomaszowicach