O nas

HISTORIA DWORU W TOMASZOWICACH

DWÓR W TOMASZOWICACH, zabytkowy XIX-wieczny zespół dworsko-parkowy usytuowany u wrót Krakowa, jedna z najbardziej zaawansowanych i spektakularnych inwestycji sieci ZR Hotele i Restauracje w zabytkach.

Zespół dworsko-parkowy w Tomaszowicach, położony na 10-hektarowym terenie, wpisany do rejestru zabytków i otoczony opieką konserwatora, został zakupiony w roku 1996. Najcenniejszą jego częścią jest klasycystyczny dwór szlachecki z początku XIX wieku oraz otaczający go stuletni park i folwark. Przez 50 lat ubiegłego wieku zespół należał do Skarbu Państwa. Utworzono w nim Państwowe Gospodarstwo Rolne. W samym dworze powstały wówczas pomieszczenia biurowe i mieszkalne, natomiast w folwarku prowadzono tucz trzody chlewnej. W konsekwencji cały teren został w trakcie kilku lat działalności gospodarstwa bestialsko zdewastowany. Zabytkowy ogród popadł w zaniedbanie, a „salon parkowy” został w dużym stopniu zniszczony. W małej części zachował się ogród kwaterowy, resztę przeznaczono pod zabudowę i drogę. Doprowadziło to do całkowitej degradacji układu przestrzennego zespołu dworsko-parkowego. W latach 90. ubiegłego wieku dzięki zmianie ustroju gospodarczego oraz na skutek bankructwa tuczarni, prawowici właściciele odzyskali swój majątek, który został następnie przez nich sprzedany obecnemu właścicielowi – Ziyadowi Raoof.

Dokonując tego zakupu, brano pod uwagę jego korzystną lokalizację, wartość historyczną i zabytkową oraz wysoki potencjał do wykorzystania w celu stworzenia kompleksowego centrum konferencyjno-rekreacyjnego i wzbogacenia go o działalność kulturalno-artystyczną.

W latach 1997–2000 prowadzono intensywne prace remontowo-budowlane pod ścisłym nadzorem Małopolskiego Inspektora Ochrony Zabytków w celu odrestaurowania dworu oraz całego zespołu. Przeprowadzona została rekultywacja terenu, aby usunąć szkody z powodu prowadzenia tuczarni, a w tym zlikwidowano silosy i zbiorniki na gnojówkę. Remont objął budowę oczyszczalni ścieków, kotłowni, budowę podziemnej sieci energetycznej, osuszanie budynku dworu i pozostałych obiektów oraz podbijanie fundamentów. Jesienią 2000 roku na terenie odrestaurowanych i gustownie urządzonych zabudowań przydworskich zainaugurowano działalność Krakowskiego Centrum Konferencyjnego DWÓR W TOMASZOWICACH: trzygwiazdkowego hotelu, sal konferencyjnych, restauracji.

W 2001 roku oddano do użytku kolejny samodzielny obiekt – zabytkowy SPICHLERZ, w którym znajduje się restauracja w stylu wiejskiej gospody oraz kilka sal konferencyjnych.

Dwa lata później zakończyła się adaptacja dużego budynku gospodarczego (magazyn pasz) na ORANŻERIĘ. Obiekt ten o powierzchni 400 m kw. przeznaczono na organizację bankietów i przyjęć. Pracom konserwatorsko-budowlanym towarzyszyła rekultywacja kwaterowego ogrodu oraz rewitalizacja zabytkowego parku, przywrócono dawną historyczną postać poprzez nowe nasadzenia i pielęgnację istniejącego drzewostanu.
W 2007 roku oddano kolejny obiekt wielofunkcyjny o powierzchni 700 m2: GALERIĘ PANORAMA, przeznaczoną na organizację wystaw, bankietów i przyjęć, w której jednorazowo można pomieścić do 700 osób.

Obecnie DWÓR W TOMASZOWICACH funkcjonuje jako prężny ośrodek konferencyjny z pełnym zapleczem hotelowo-gastronomicznym, ceniony jako miejsce organizacji przyjęć okazjonalnych i dużych bankietów. Stał się też miejscem często i licznie odwiedzanym, nie tylko przez klientów biznesowych, ale także przez turystów.

W najbliższej przyszłości, w halach dawnych tuczarni planuje się budowę centrum wystawienniczo-targowego oraz nowego hotelu z salami konferencyjnymi, z zapleczem rekreacyjnym i rozrywkowym oraz basenem i kompleksem SPA & Wellness.

 

Skontaktuj się z nami

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

+48 12 419 20 00
imprezy@dwor.pl

Ważne! Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. » Rozumiem, zamknij komunikat